Categories
Web Tasarım

Bir web sitesinde olması gereken özelliklerden biri site hızıdır. Site hızının önemini “Site Hızının SEO’ya Etkisi” adlı yazımızda açıklamıştık.

Site hızı kullanıcı deneyimiyle alakalıdır. Çünkü kullanıcılar bulmak istedikleri ürün, bilgi veya hizmetleri hızlıca ulaşmak isterler.

Bugünkü yazımızda WordPress temaları ile site oluşturmak isteyenler için en hızlı WordPress temalarını inceledik.

WordPress Temasının Hızını Etkileyen Faktörler

Bir WordPress temasının hızını birçok faktör etkiler. Bunlar şu şekildedir:

Hafif

Site hızını yüksek kaliteli grafik, fotoğraf veya büyük boyutlu dosyalar olumsuz etkiler. Bundan dolayı sitenizin daha hızlı olmasını tercih ediyorsanız hafif bir tema seçmeniz gerekir.
Basit temalar seçtiğiniz takdirde site hızınızın daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

CSS ve JavaScript Eş Zamansız veya Ertelenmiş Yükleme

CSS ve JavaScrips web sitenizin estetiği ve etkileşiminden sorumludur. Bundan dolayı her tema bu kodların bir kısmını gerektirir.

Web sitenize komut dosyalarını iki şekilde yükleyebilirsiniz:

•Eşzamanlı
•Eşzamansız
Eşzamanlı yükleme yaptığınızda tarayıcı web sitenizde bir komut dosyası gördüğünde komut dosyası tamamen yüklenesiye kadar o sayfadaki diğer bileşenlerin yüklenmesini durdurur.

Eşzamansız yükleme de ise web site sayfanızın performansını etkileyen birçok dosyanın aynı anda yüklenmesine izin verir.

Duyarlı Tasarım

Web sitesi oluştururken seçeceğiniz temanın mobil uyumlu olması gerekir. Ancak bu sayede cep telefonu veya tabletten arama yapan kullanıcılara erişebilirsiniz.

Ayrıca seçeceğiniz temanın hızlı bir mobil deneyim sağlayabilmesi için temanızın duyarlı tasarıma sahip olması gerekir.

Duyarlı tasarım sayesinde web sitenize giriş yapmak isteyen kullanıcıların ekran boyutlarına uygun bir şekilde otomatik olarak sitenizdeki sayfanın yüklenmesini sağlar.

GZIP Kullanarak Sıkıştırma

Sıkıştırma işlemi ile içeriğiniz sunuculardan tarayıcılara taşınarak dosyaların boyutunun düşürülmesi işlemidir. Gönderilmesi gereken daha az bir veri bulunduğunda arama motoru tarayıcıları web sitenizi daha hızlı bir şekilde yükler.

GZIP ise diğer yöntemlere göre %70’e kadar daha hızlı ve daha az kaynakla sıkıştırabildiği için günümüzde daha fazla kullanılan bir sıkıştırma tekniğidir.

En Hızlı WordPress Temaları

WordPress temalarının en hızlısı hangisi olduğunu tam olarak belirleyemesek de sizlere seçiminizde kolaylık sağlayabilmek adına hızlı birkaç temadan bahsetmek isteriz:

1.Deep Tema
Deep Tema tüm tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hızlı WordPress temaları arasındadır. Ayrıca Deep, hangi tür site tasarlamak isterseniz onun için kullanabileceğiniz çok yönlü bir temadır.
Yine güçlü bir WordPress web sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz çok sayıda tema ve premium eklentiye de sahiptir.

2.Binder Pro
Premium temalardan olan Binder Pro web sitesinin her yönü için bir dizi özelleştirme olanağı sunar. Örnek temaları kalitelidir ve yüklenmesi hızlıdır.

3.Mai Success
Hemen hemen her niş için uyarlayabileceğiniz Mai Success teması harika bir tasarıma ve güzel detaylara sahiptir.

Mai Success, hızlı sayfa yükleme süreleri sayesinde web sitenizin daha kolay bir şekilde yüklenme hızına ulaşmasını sağlar.

4.GeneratePress
Yine hemen hemen her niş için kullanabileceğiniz bir WordPress teması olan GeneratePress, kapsamlı renk ve tipografi ayarları ile çok yönlü bir temadır.

Nasıl kod yazacağınızı bilmeseniz bile kolaylıkla web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilecek ve sitenizin hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilecek bir temadır.

5.Hestia Pro
Olağanüstü hıza sahip olan Hestia Pro, çok fazla özelleştirme imkanı sunan popüler bir temadır. Web sitenizin sayfalarını özelleştirmek için birçok seçeneği bulunan bir tema olması yanı sıra benzersiz bir web site ortaya çıkarabilmeniz için biraz fazla zaman harcayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir