Categories
SEO

Web siteniz Google’ın ilk sayfasında yer almıyorsa kullanıcılar tarafından fark edilmeyecektir. Çünkü araştırmalar bize gösteriyor ki kullanıcıların sadece %0,44’ü Google’ın ikinci sayfasına geçmektedir.

İşte bu noktada SEO çalışmaları devreye girmektedir. SEO çalışmaları sayesinde web siteniz sıralamaların ilk sayfasında yerini alabilir ve bu sayede sitenize organik trafik çekebilirsiniz.

SEO çalışmalarının web sitenize yukarıda anlattığımız faydaları olacaktır. Ama SEO uzmanları bu faydaları elde etmek için iki yol tercih edebilirler.

Bunlar:

•White Hat SEO
•Black Hat SEO

White Hat SEO Nedir?

White Hat SEO etik kurallar doğrultusunda arama motorlarının SEO çalışmalarında faydalanmanızı istediği yönergeler dikkate alınarak yapılan bir çalışmalar bütünüdür.

White Hat SEO’nun amacı en iyi kullanıcı deneyimini sunmaktır. Bu amacı elde etmek için ise SEO uzmanları oyunu kurallarına göre oynarlar. Rakip sayfalara zarar vermeden sadece sıralamasının yükselmesini istedikleri sitede iyileştirme çalışmaları yaparak en iyi kullanıcı deneyimini sunmak isterler.

White Hat SEO çalışmalarında kullanılan teknikler bazıları şunlardır:

•İçerik Optimizasyonu
•Teknik SEO
•Link Building
•Mobil Uyum

White Hat SEO sayesinde web sitenizin sıralaması zamana karşı dayanıklı olacaktır. Çalışmaların sonucunu alabilmek için zamanın geçmesi gerekse bile sonucu da yine uzun süre kalıcı olacaktır.

Black Hat SEO Nedir?

White Hat SEO’nun tam tersi olan Black Hat SEO ise arama motorlarının yönergelerine uyulmadan yapılan SEO çalışmalarıdır.

Black Hat SEO çalışmalarını kullandığınızda ne rakiplerinize karşı ne de web sitenizi ziyaret edenlere karşı etik davranışlarda bulunmuyorsunuz demektir.

Arama motoru algoritmaları Black Hat SEO ile savaşabilmek için düzenli olarak güncellenir. Buna rağmen Black Hat SEO çalışmalarını kullanmak isteyen SEO uzmanları yine de sistemde boşluk bularak bu çalışmaları yapabiliyorlar.

Bir web sitesinde Black Hat SEO çalışmalarını kullanmak web site sahibinin web sitesini kaybetmesine sebep olabilecek bir uygulamadır. Çünkü arama motorları web sitenizde Black Hat SEO çalışmalarını kullandığınızı fark ettiğinde sitenizi cezalandırabilir.

Google’ın bu yöndeki cezalandırmaları genellikle sıralamada düşürme, PageRank puanında azalma, organik trafikte düşüş veya yayınların konumlandırılmasında kısıtlama şeklinde olabilir.

Black Hat SEO çalışmalarında genellikle şu teknikler kullanılır:

•Cloaking (Gizleme)
•Doorway Pages (Giriş Sayfaları)
•Scraped Content (Kopyalanmış İçerik)

Black Hat SEO çalışmaları kısa sürede olumlu sonuç verse bile hem arama motorları tarafından fark edildiğinde web sitenize büyük yaptırımlara sebep olabilir hem de sitenizin hemen çıkma oranını yükseltebilir.

Gray Hat SEO Nedir?

Bazı SEO uzmanları ise hem White Hat SEO hem de Black Hat SEO çalışmalarını birlikte yürütebilmektedir.
Ön planda White Hat SEO uygularken arka planda hızlıca sonuç almak istedikleri durumlarda Black Hat SEO uygulayabilmektedirler.

Gray Hat SEO, Black Hat SEO çalışmalarında olduğu gibi arama sonuçlarını manipüle etme niyetiyle yapılsa bile White Hat SEO gibi arama motoru algoritmalarını ihlal etmekten de kaçınılarak yapılan çalışmalardır.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Black Hat SEO çalışmaları ile kullanıcıların aramadığı metinleri onların önüne çıkarması için arama motorlarını kandırmak için yapılır.

Örneğin siz bir spor ayakkabısı araması yaptığınızda karşınıza diyet ürünler çıkıyorsa bu sitede Black Hat SEO çalışmaları yapılmış demektir.

Peki Black Hat SEO nasıl yapılır?

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurmaktan kasıt aşırı fazla anahtar kelime kullanarak içerik oluşturmak anlamına gelmektedir. Bu teknik sayesinde seçilen anahtar kelimeler aratıldığında siteniz üst sıralarda yer alabilir.

Buna rağmen içerik hedeflenen kitle için yararlı değildir. Çünkü kullanıcıların arama sorguları ile kullanıcılara gösterilen içerik alakalı değildir.

Anahtar Kelimeleri Gizleme

Bu durum içeriklerde anahtar kelimelerin görünmemesi için arka plan ile aynı renk kullanılarak yapılır.

Yanıltıcı Yönlendirmeler

Black Hat SEO tekniklerinden biri olarak gizleme kullanıcılar tarafından tıklandığında farklı bir içerik veya sayfa sunma eylemidir.

Gizleme tekniğindeki amaç web sitenizin farklı terimler için daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

Otomatik İçerik

Web sitenizde büyük miktarda içerik oluşturmak için botlar kullanıyorsanız ve alakalı içerik üretmiş gibi görünmeye çalışıyorsanız bu durumda otomatik içerik üretmiş olursunuz.

Bu içerikler anlamsız ve kullanıcı tarafından okunmayacak içeriklerdir. Buna rağmen sayfanın üst sıralarda yer almasına sebep olabilir. Çünkü içeriğin içinde çok fazla anahtar kelime bulunur.

Bağlantı Çiftlikleri

Sadece link vermek için geliştirilmiş bir web sitesine sahipseniz o zaman link çiftliğiniz var demektir. Bağlantı çiftlikleri sayesinde sitenizin üst sıralarda görünebilmesi için geri bağlantı sayısı şişirilir.

Black Hat SEO’dan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Black Hat SEO çalışmaları her ne kadar web sitenizi daha üst sıralarda bulunmasını kolay ve hızlı bir şekilde sağlasa bile bu durum arama motoru algoritmalarına aykırı olduğu için sitenizde Black Hat SEO çalışmalarının yapıldığını tespit eden arama motoru tarayıcıları bu durumda sitenize yaptırım uygulayacaktır.

Bu yaptırımların da neler olduğunu yukarıda saymıştık. Sitenizin bu yaptırımlara maruz kalmasını önlemek için sitenize yapılan Black Hat SEO çalışmalarından kurtulmanız gerekir.

Aşağıda sayacağımız yöntemleri uygulayarak Black Hat SEO çalışmalarından kurtulabilirsiniz:

1.Sitenizde özgün ve kaliteli içerik kullanın. Sitenizin SEO’sunu iyileştirmek için yapabileceğiniz en basit yöntemlerden biri SEO uyumlu içerik yayınlamaktır. Çünkü içeriğinizde hedef kitlenizin arama yaptığı anahtar kelimeler bulunacağı için kullanıcılar bu anahtar kelimeleri arattıklarında siteniz üst sıralarda gösterilecektir.

2.Anahtar kelime miktarını ayarlayın. Sitenizde çok fazla anahtar kelime bulunması sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyecektir. Yine içeriklerinizde de içerik uzunluğunuzla orantılı bir şekilde anahtar kelimenin sıklığını düzenlemeniz gerekir.

3.Bağlantı kalitesini ve miktarını dengeleyin. Bağlantı verirken ticari amaca yönelik vurgunun en az olması gerekir. Bunun için de herkesin bağlantı aldığı sitelerden uzak durmalısınız.

4.Bağlantılarınızın doğal görünmesini sağlayın. Sitemizde bağlantı vermemizin amacı kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. Bundan dolayı içeriklerinizde bağlantı verirken doğal cümleler kurmaya çalışın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir