Categories
Web Site Rehberi

Web sitenizde WordPress’i içerik yönetim sistemi olarak kullanmaya karar verdiyseniz başka vermeniz gereken bir karar da hangi temayı kullanacağınızdır.

Bu kararı vermenizi kolaylaştırmak adına bugünkü yazımızda WordPress teması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedilecektir.

WordPress Teması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmeden önce bir WordPress teması seçerken ilk yapmanız gereken şey neye ihtiyacınız olduğunu belirlemektir.

Bu ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra da temaları inceleyerek sizin ihtiyaçlarınıza hangilerinin cevap verdiğini bulmanız gerekir.

Şimdi gelelim karar verme aşamasında hangi konulara dikkat etmelisiniz:

Sayfa Hızı

Sayfa hızı hem kullanıcılar hem de arama motorları için önemlidir. Web sitenize girmek isteyen veya sitenizde bilgi, ürün veya hizmet arayan her kullanıcı aradıklarına hızlıca ulaşmak isteyecektir. Bunu sağlamayan bir siteye sahipseniz arama motorları da sitenizi kullanıcılara sıralamayacaktır.

Bunun oluşmaması için de WordPress temanızı bu doğrultuda seçebilirsiniz.

Sadelik

WordPress’te çok fazla tema bulunur. Bunlar arasından sade olan bir temayı seçmeniz halinde kullanıcılar web sitenizden daha fazla yararlanabilirler. Çünkü temanın sade olması kullanıcıya daha fazla kolaylık sağlayacaktır.

Temanızı sade seçme hususunda şuna dikkat etmeniz gerekir: Tema sade olsa bile ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor olmalıdır. Aksi takdirde kullanacağınız tema istediğiniz sonucu doğurmaz.

SEO Dostu

Tema seçerken en önemli hususlardan biri de temanın sitenizi arama motorları için optimize etmenizi sağlayacak özelliklere sahip olmasıdır.

Seçtiğiniz temanın çok iyi bir tasarımı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu temanın arkasında korkunç HTML kodlamalar bulunabilir. Bu durumu çözmek için de temanızı demo sürümüne koymanız gerekebilir.

Mobil Uyumlu ve Duyarlı Olmak

Arama motorları artık sadece bilgisayarlardan kullanılmıyor. Bundan dolayı seçeceğiniz temanın iyi bir mobil versiyona da sahip olması gerekir. Bu husus sadece kullanıcıların kolaylığını sağlamak ve sitenizde barınmasını sağlamak için değildir.

Eğer sitenizin mobil versiyonu iyi değilse Google telefon veya tabletten arama yapan kullanıcılara sitenizi göstermeyecektir. Bu da kullanıcı kaybetmenize sebep olur.

Bunun olmaması için seçeceğiniz temanın sadece iyi bir mobil versiyona sahip olması yetmez. Aynı zamanda tema duyarlı olmalıdır ki web siteniz kolayca mobil moda çevrilebilsin.

Yapılandırılmış Blog Bölümü

Hangi tür site olursa olsun içerik önemlidir. Çünkü içerikler eğer SEO uyumlu yazıldıkları takdirde sitenizin SEO çalışmalarına faydalı olacaklardır. Ayrıca içerikleriniz sayesinde kullanıcıların güvenini ve bağlılığını kazanabilirsiniz.

İçerik yazmak önemlidir ama içeriği yayınlayacağınız bir temanın da buna uygun olması gerekir. Bundan dolayı seçeceğiniz temada yapılandırılmış blog bölümünün olduğundan emin olmanız gerekir.

Sosyal Medya Desteği

Bir web sitesine sahip olmanız işletmeniz veya markanız için yeterli olmayacaktır. Daha fazla kitleye ulaşmanız gerekecektir. Bu konuda sosyal medya mecralarını kullanmanız gerekir.

Sosyal medya sayesinde marka bilinirliği kazanabilir, hedef kitlenizin daha kolay bir şekilde web sitenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için de seçeceğiniz temanın sosyal medya düğmelerini desteklemesi gerekecektir. Bu sayede sosyal medya dostu bir tema oluşturabilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik

Yukarıda saydığımız her şey önemlidir. Fakat yukarıdaki özellikleri de barındıran bir tema stili seçmeniz daha da önemlidir.

Kullanıcı web sitenize girdiğinde ilk karşılaşacağı şey seçtiğiniz temanın stilidir. Bundan dolayı ilk izlenimin iyi olduğundan emin olmanız gerekir.

Yukarıda saydığımız tüm hususları dikkate alarak seçeceğiniz bir WordPress teması sayesinde işletmenize ve markanıza uygun bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Web sitesi tasarımı veya WordPress ile ilgili deneyimli uzmanlardan destek almak isterseniz WeaSocial ile iletişime geçmeyi unutmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir