Categories
Web Tasarım

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullandığımız dijital cihazlar da çeşitlendi. Bir bilgisayar ile başlayan serüven o kadar kendini geliştirdi ki ceplerimize sığacak konuma geldi. Cep telefonları hayatımızın her anında yanımızda olan elimizden bırakamadığımız bir öneme sahip oldu.

Dijital dünya bu küçücük ekranı olan bir cihaza sığmaya başladıktan sonra birçok konu önem kazanmış oldu. Bu konulardan biri var olan web sitenizin cep telefonlarının küçük ekranlarında nasıl göründüğüdür.

Artık kullanıcılar arama motoru araçlarını telefonlarından daha fazla kullanmaya başladılar. Bu sebeple sitelerinizin mobil cihazlarda ne şekilde göründüğünü ve sitenizin ziyaretçilerinin bu görünüş dolayısıyla sitenizde ne şekilde vakit geçirdiklerini önemsemeniz gerekir.

Eğer web tasarımınız mobil uyumlu değilse bu durum ziyaretçi kaybetmenize sebep olacaktır. Çünkü ziyaretçileriniz sitenize girdiklerinde aradıklarını ya kolay şekilde bulamayacaklar ya da hiç bulamayacaklardır.

O halde bu yazımızda web site tasarımının neden mobil uyumlu olması gerektiğinden ve bunu nasıl yapılabileceğinden bahsedelim.

Mobil Uyumlu veya Mobil Dostu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu veya mobil dostu web siteler akıllı telefonlar veya orta boyutlu tabletler gibi küçük ekrana sahip olan cihazlarda bile düzgün görüntülenebilecek bir tasarıma sahip olan web siteler olarak tanımlanabilir.

Web siteniz bilgisayar yardımı ile kurulmuş olacaktır. Bundan dolayı standart masaüstü web sitelerinin mobil cihazlarda da iyi şekilde görüntülenebilmesi için optimize edilmiş olması gerekir.
Optimize edilmiş site daha küçük ekranlarda sorun oluşturmadan ekran boyutuna uyumlu bir şekilde görünüm sağlayabilecektir.

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Özellikleri

Web siteniz mobil uyumlu ise sitenizin şu özelliklere sahip olduğu söylenebilir:

•Daha büyük ve okunması kolay metinler bulunur.

•Mobil uyumlu navigasyon vardır.

•Web sitesinde dokunmatik düğmeler ve sayfa öğeleri bulunur.

•Daha hızlı indirme hızına sahiptir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemlidir?

Cep telefonları veya orta boyutlu tabletler giderek daha fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Çünkü kullanıcılar bu cihazları her daim yanlarında taşıyabilirler. Buna rağmen bilgisayarlar genellikle çok elzem durumlarda taşınan cihazlardır.

Eğer iş yapmanız veya ders çalışmanız gerekiyorsa ancak bu durumlarda yanımızda büyük ve ağır bilgisayarlarımızı taşımak isteriz. Hatta tabletler artık bu durumlarda bile yanımıza alabileceğimiz ve işimize yarayabilecek cihazlar haline geldiler.

Hal böyleyken kullanıcılar arama motorlarını cep telefonlarından ve tabletlerinden daha fazla kullanmakta ve ürün veya bilgi arayışında bulunmaktadır.

Bundan dolayı web siteleriniz mobil uyumlu bir tasarım ile tasarlanmamışlarsa kullanıcılar sitenize girdiklerinde aradıklarını bulmakta zorlanacaklardır. Bu zorlanma durumu da sitenizden çıkış yapılmasına ve sitenizin SEO’sunu olumsuz etkilemesine sebep olacaktır.

Bütün bu olumsuz durumların oluşmaması için web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Sağladığı Avantajlar

2015 yılı itibariyle Google sıralama yaparken farklı bir strateji izlemeye başladı. Bu strateji şuydu: Google mobil arama sonuçlarında web sitesi mobil uyumlu olan siteleri ön plana çıkardı.

Bu stratejiye göre eğer sitenizin tasarımı mobil uyumlu değilse bu durumda sitenizin ziyaretçileri sizin sitenizde bulabilecekleri bir ürün veya bilgiyi mobil cihazlar kullanarak aramışlarsa siteniz bu ziyaretçilere gözükmeyecektir.

Web sitenizin mobil uyumlu olmasının ilk avantajlarından biri işte Google’un belirlediği bu strateji sayesinde ziyaretçi artmasıdır. Çünkü siteniz hem mobilde hem de bilgisayar üzerindeki aramalarda gösterileceğinden dolayı daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ziyaretçi sayınızın artması ile birlikte marka bilinirliğiniz de artacaktır. Bu da mobil uyumlu web sitelerinin bir diğer avantajlarındandır.

Bütün bu avantajlarla bağlı olarak kullanıcı deneyiminizi de geliştirmiş olursunuz. Çünkü siteniz küçücük ekranlarda bile sitenizin ziyaretçilerine kolaylık sağlayarak kullanıcıların sürekli olarak sizin sitenizi tercih etmesine sebep olacaktır.

Bu kadar çok tercih edilen bir siteyi tabi ki Google da tercih edecektir ve sitenizin sıralamasını yükseltecektir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Oluşturmak Neleri Kapsar?

Web sitelerinin mobil uyumlu olması ne kadar önemliyse bu uyumluluğu sağlamak da o kadar zahmetlidir. Ne yazık ki tek bir tuş ile web siteleri mobil uyumlu hale gelmez.

Ancak siteniz iyi tasarlanmış ve iyi kodlanmış ise web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek daha kolay olacaktır. Aksi takdirde sitenizin daha önemli bir uyumluluk çalışması yapılması gerekebilir.

Web sitelerinin mobil uyumlu hale gelmesinde çoğunlukla iki yöntem uygulanır. Bunlardan biri tekrardan mobil uyumlu bir site tasarlamak, diğeri ise web sitenizi “duyarlı tasarım” kullanacak şekilde geliştirmektir.

Bazı durumlarda ayrı bir mobil uyumlu site tasarlamak daha mantıklı olsa bile duyarlı tasarım kullanmak giderek daha yoğunlaştı. Tek bir web sitesini duyarlı tasarım ile tasarladığınızda ister tablet ister cep telefonları siteniz her türlü cihazda o cihazın ekran boyutuna uygun görünümü elde edecektir.

Bu yazımızda neden web sitelerinin mobil uyumlu olması gerektiğini açıkladık. Eğer siz de her türlü cihazdan uygun görünüm elde edecek bir web sitesi istiyorsanız deneyimli web tasarım ekibimizle iletişime geçerek WeaSocial ile birlikte dijital gücünüzü arttırın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir