Categories
Web Site Rehberi

Dijitalleşen dünyada neredeyse herkesin ve her işletmenin web sitesi bulunmaktadır. Rakibiniz olan diğer web sitelerinden daha özgün ve yaratıcı bir siteyi herkes ister.

İşte bu isteğinizi karşılayabilecek bir terim: Favicon.

Web tasarımda yapacağınız küçük dokunuşlar ile daha özgün ve daha farklı bir siteye sahip olabilirsiniz.

Bugünkü yazımızda bu sitenizi daha farklı bir hale getirecek gücü olan faviconlardan bahsedeceğiz.

Favicon Nedir?

Favicon, bir web sitesini veya web sitesindeki bir sayfayı temsil etmek için tarayıcılarda kullanılan küçük 16×16 piksellik bir simgedir.

Fovorite icon kelimelerinin kısaltılmışı ile ortaya çıkan favicon, en yaygın olarak web tarayıcılarının üst kısımdaki sekmelerinde görünür.

Favicon aslında web sitenizin bir simgesidir. Bu simge ile sitenizi internet ortamında tanımlayabilirsiniz.

Faviconun kullanım alanı çok fazla olmakla birlikte en yaygın şekilde kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

•Sekme ikonu
•Google arama sonuçları
•Mobil arama sonuçları
•Tarayıcı ve tarayıcı geçmişi
•URL ikonu

Favicon Neden Önemlidir?

Favicon küçük bir simge olarak kabul edilse bile sitenize olumlu etkisi çok fazladır.

Kullanıcı Deneyimi

Favicon sayesinde web sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılar tekrardan sitenizi bulup giriş yapabilirler. Çünkü favicon sitenizi akılda kalıcı hale getirir.

Bu durum mobil cihazlar için de geçerlidir. Web sitenizin kullanıcılar üzerinde daha güçlü bir etkisi olmasını istiyorsanız favicon oluşturmanız gerekir.

Markalaşma

Favicon web sitenizin stilini ve dilini site dışına taşıyacaktır. Bu durum da markalaşma yolunda giden işletmenize çok yararı dokunur. Çünkü favicon sayesinde siteniz daha fazla görünürlük elde eder.

Güvenilirlik

Araştırmalara göre kullanıcılar faviconu olan sitelere daha fazla güvenmektedirler. Bunun nedeni ise markalı veya markasız bir arama yoluyla bulup bulmadıklarına bağlı olmaksızın kullanıcılar favicon sayesinde sizin sitenizde olduklarını anlamaktadırlar. Bu durum da güven aşılamaktadır.

Kullanıcı Geri Dönüşü

Faviconlar sayesinde siteniz arama sonuç sayfalarında veya kullanıcıların tarayıcı geçmişlerinde öne çıkarak sitenizi daha ilgi çekici yapmaktadır.

Bundan dolayı ayırt edilebilir ve ilgi çekici bir favicona sahip olan bir siteye kullanıcıların geri dönmesi daha olasıdır.

Favicon Nasıl Yapılır?

Favicon aslında markanızın logosunun basitleştirilmiş bir uyarlamasıdır. Bundan dolayı favicon oluştururken iki yola başvurabilirsiniz:

•Profesyonel bir tasarımcı ile çalışma yapabilirsiniz.
•Tasarım programı kullanarak favicon oluşturabilirsiniz.

Web sitenize daha iyi bir favicon oluşturmak için şu hususlara dikkat etmeniz gerekir:

Boyutlar

Favicon en sık 16×16 piksel boyutlarında görüntülenir. Bundan dolayı da bir favicon oluşturmak için bu boyutu kullanabilirsiniz.

Dosyalar

Favicon için genellikle PNG veya JPEG formatlı dosyalar tercih edilmektedir. Yine SVG formatı da popülerleşen dosya formatlarındandır.

Burada dikkat etmeniz gereken bir husus da tasarımınızın arka planıdır. Eğer tasarımınızın arka planı şeffaf ise dosyanızı PNG formatında ve şeffaflık ayarı açık olarak kaydettiğinizden emin olmanız gerekir.

Favicon Oluşturma İpuçları

16×16 piksel bir görüntü tasarlamak kolay gibi görünse bile faviconların siteniz için ne kadar önemli olduğunu ve sitenize neler vaat ettiklerini öğrendikten sonra tasarım konusunda dikkatli olmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Faviconların küçük boyutlarda olması da yine hataya yer vermeden çalışmalar yapmanız gerektiğinin bir işaretidir.

Peki tasarımı bu kadar önemli olan faviconun tasarımında nelere dikkat etmeniz gerekir:

Basitlik

Faviconların tasarımında boyuttan dolayı daha sade kalmanız gerekir. Cesur, net ve basit bir tasarım ile oluşturulan bir favicon siteniz için daha etkili olacaktır.

Marka Kimliği

O sitenin hangi markanın sitesi olduğunu açıklamak için kullanılan faviconların tasarımında markanızın ruhunu taşıdığına emin olmanız gerekir.

Yine marka renkleri ve marka logosu ile elde edeceğiniz bir simge siteniz için daha verimlidir.

Çok Az veya Sıfır Metin

Küçük boyutlarda bulunan bir simgeye metin eklemek zaten anlamsız olacaktır. Çünkü hiçbir kullanıcı onu okumaya dikkat etmeyecektir. Bundan dolayı eğer simgenize metin eklemek istiyorsanız kendinizi 1 ila 3 karakter ile sınırlamanız daha iyi olacaktır.

Logo Kullanımı

Sitenizin logosunun favicon için uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü bazı logolar küçük boyutlara getirildiğinde anlamsız olabilmektedir. Bu gibi bir olumsuzluk ile karşılaştığınızda favicon için logonuzu biraz daha farklı hale getirebilirsiniz.

Renk

Favicon kullanılan içeriğe ve tarayıcıya bağlı olarak farklı renkli arka planlarda görüntülenecektir. Bundan dolayı tasarımınızı bitirdiğinizde gri, beyaz ve siyah arka planlarda nasıl durduğuna bakmayı unutmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir