Categories
SEO, Web Site Rehberi

Domain yaşı, web sitelerinin alan adlarını satın aldıkları tarihten itibaren işlemeye başlar. Bir sitenin domain yaşı ne kadar büyükse arama motorları tarafından o kadar ciddiye alınır.

Çünkü arama motoru tarayıcıları domain yaşı büyük olan web sitelerini güvenilir kabul etmektedir. Buna rağmen güvenilir bir site tasarlamanın tek şartı domain yaşı değildir.

Bugünkü yazımızda domain yaşının ne olduğundan ve SEO çalışmalarına ne gibi bir etkisi olduğundan bahsedeceğiz.

Yeni Domainin Dezavantajı

Arama motoru tarayıcıları tarafından web sitenizin güvenilir olarak kabul edilmesi çok önemlidir. Çünkü arama motoru tarayıcıları kullanıcılarına güvenilir ve kaliteli bir site önermek ister.

Bir web sitesinin güvenirliğinin ölçüldüğü ilk kriter ise domain yaşıdır.

Yeni bir domaine arama motoru tarayıcıları şüpheli gözle bakarlar. Çünkü yeni açılan bir sitenin daha önce spam bir sitenin kapatılmasından dolayı tekrardan açılma olasılığı vardır.

Yeni açılan bir sitenin daha önce spam olan bir site olmadığını arama motoru tarayıcılarına gösterebilmek için backlink çalışmaları ile siteye trafik çekebilirsiniz.

Yeni alınan domainlerde bu işlemi yaparken backlink aldığınız siteler de önemlidir. Yine daha önce Google tarafından defalarca ceza almış bir siteden backlink almak yeni domaine sahip bir web sitesi için olumsuzluk oluşturur.

Domain Yaşı Sorgulama

Domain yaşını birçok ücretli ve ücretsiz SEO analiz sitelerinden öğrenebilirsiniz. Bu sayede web sitenizin yaşını gün, ay ve yıl şeklinde öğrenmek mümkündür.

Ayrıca yaptığınız sorgulama sayesinde domainin ne zaman güncellendiğine kadar web siteniz ile ilgili birçok detaya ulaşabilirsiniz.

İdeal Domain Yaşı

İdeal domain yaşı hakkında resmi bir bilgi bulunmamaktadır. Buna rağmen genel bir kanı olarak ideal domain yaşının 2 ila 3 yıl olduğu söylenir.

2 yıldan daha önce satın alınmış olan domainler ise yeni domain olarak adlandırılır.

Yeni domainin arama sonuçlarında diğer web sitelere nazaran bir dezavantajı bulunur. Fakat web sitenize yapılabilecek birçok işlem ile bu dezavantajı kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Bu noktada yapabileceğiniz ilk şey domain satın alımı sırasındadır. Domain satın alımı sırasında domaininizi kaç yıl alacağınıza dair seçim yaparsınız. Bu seçimde 1 yıldan daha uzun bir süre kullanmak için domain satın alımı yapmanız önemlidir. Bu sayede arama motoru tarayıcılarına uzun soluklu çalışmalar yapmak istediğiniz imajını verebilirsiniz.

Sonrasında ise web sitenize düzenli ve özgün içerikler üreterek arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

Domain Yaşının SEO’ya Etkisi

Arama motoru tarayıcıları arama sonuç listesi çıkartırken birçok kritere dikkat ederler. Bunlardan biri de web sitenin güvenilirliğidir.

Google da dahil olmak üzere arama motorları eski sitelerin daha güvenilir olduğunu kabul eder. Bundan dolayı yeni açılan web sitelerinin kendilerini kanıtlamak için birçok çalışma yapması gerekir.

Bu çalışmalar da SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları bir web sitenin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan çalışmalardır.

SEO çalışmaları sayesinde domain yaşının oluşturduğu olumsuzluklar bertaraf edilebilir. Domain yaşının olumlu bir etki oluşturabilmesi için bunların önceden sektörde kullanılmış olması ve indexi olması gerekir.

Görüldüğü gibi domain yaşı ne kadar fazla ise web sitenizin güvenirliği de o kadar artacaktır. Bu sayede daha kolay şekilde arama sonuçlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz.

Ama arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmeniz için domain yaşının fazla olması yeterli değildir. Bundan dolayı web sitenizde SEO çalışmaları yapmanız gerekir. SEO çalışmalarının etkili bir şekilde sonuç vermesi için de SEO uzmanları ile çalışmalısınız.

WeaSocial uzman kadrosu ile size SEO alanında hizmet verebilecek ve web sitenizi daha iyi yerlere getirebilecek bir SEO ajansıdır.

Güvenilir ve kaliteli bir SEO ajansı arayışınız varsa yapmanız gereken tek şey WeaSocial SEO Ajansı ile iletişime geçmektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir