Categories
E-Ticaret, Web Tasarım

E-ticarete başlarken en önemli konulardan biri de ürün veya hizmetlerin konulacağı siteyi oluşturmaktır. Çünkü oluşturulan bu e-ticaret siteleri aracılığıyla markalar müşterilerine ulaşırlar.

E-ticaret sitesi müşteri odaklı ve profesyonel bir şekilde kurulmalıdır ki o işletmenin satış yapma olasılığı artsın. Buradan da anlaşılıyor ki e-ticaret sitesi kurarken birçok hususa önem verilmelidir.

Bugünkü yazımızda e-ticaret sitelerinin tasarımı ve oluşturulması esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

E-ticaret Sitelerinde Olması Gereken Tasarım Özellikleri

Bir site için önemli hususlardan biri tasarım konusudur. Çünkü sitenin tasarımı ne kadar profesyonel yapılırsa o siteye duyulan güven de artacaktır.

Bu sebepten dolayı e-ticaret sitesi oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri site tasarımıdır. Bir e-ticaret sitesinin tasarımında dikkat edilmesi gereken özellikler şunlardır:

Responsive Tasarım

Responsive tasarım her site için önemli olduğu gibi e-ticaret siteleri için de önemlidir. Responsive yani mobil uyumlu olarak tasarlanan e-ticaret siteleri mobil cihaz kullanan müşterilere daha sağlıklı hizmet verebilmektedir.

Mobil cihazların daha çok kullanılmaya başlanmasından dolayı bir sitenin mobil uyumlu olması önemlidir. Bu özelliği sayesinde site hem Google tarayıcıları tarafından kullanıcıların önüne çıkacaktır hem de kullanıcılar girdikleri mobil uyumlu siteden olumlu bir kullanıcı deneyimi elde ederek çıkacaklardır.

Site İçi Arama Özelliği

E-ticaret sitelerinin olmazsa olmaz özelliklerinden bir diğeri de site içi arama özelliğidir. Bu özellik sayesinde müşteriler aradıkları ürünü daha kolay bir şekilde bulabileceklerdir.

Müşterinin e-ticaret sitesinde aradığı ürünü kolayca bulabilmesi önemlidir. Çünkü potansiyel müşteriler ürüne hızlıca ulaşmak isterler ve eğer girdikleri e-ticaret sitesinde bu hız yoksa o siteden alışveriş yapmadan çıkacaklardır.

Ürün, Marka, Kategori Sayfaları

Web sitelerinin sayfa tasarımları da site oluşturulurken önem verilmesi gereken hususlardan biridir. Bir e-ticaret sitesinde kategori ve marka ürünleri ile ilgili sayfaların olması müşterilerin bulmak istedikleri ürünü daha kolay şekilde bulmalarını sağlayacaktır.

 

Banner ve Slider Alanları

Genellikle banner ve slider alanları bulunur. Bu alanlar önemlidir çünkü işletmeler sitelerinde bu alanlar sayesinde ürün veya hizmetlerini ön plana çıkarırlar.

Ayrıca bu alanlara ekleyeceğiniz kampanyalar sayesinde sitenize giren müşterileri alışveriş yapmaya itebilirsiniz. Bu sebeple bir e-ticaret sitesi kurarken bu alanlara dikkat etmeniz gerekir.

Kurumsal Sayfalar

E-ticaret sitesinde önem vermeniz gereken sayfalardan bir diğeri de kurumsal sayfalardır. Bu sayfalar sayesinde müşterilerinize güven verirsiniz. Müşteriniz ile işletmeniz arasında güven oluşturmak da satışlarınızı arttıracaktır.

Bundan dolayı sitenizde ana sayfa, hakkımızda, iletişim gibi kısımları tasarlarken kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yansıtmanız gerekir.

Satışları Arttıracak E-ticaret Sitesi Özellikleri

E-ticaret ile ilgilenen işletmelerin amacı genellikle satışlarını arttırmaktır. Bu nedenle reklam ve pazarlama çalışmalarına önem verirler.

Pazarlama ve reklam çalışmaları yanı sıra e-ticaret sitelerinde şu hususları dikkat etmeleri de satışlarının artmasına yarayacaktır:

Ürün Bilgilerinin Bulunması

E-ticaret sitesinde bulunması gereken bilgilerden en önemli olanları ürün bilgileridir. Çünkü müşterileriniz satın alacakları ürünlerin özelliklerini bilmek ve kendilerine en yararlı olan ürünü almak isteyeceklerdir.

Ürün açıklamalarını oluştururken abartı ve övgüden kaçınarak sadece yalın bir dil ile ürün hakkında bilgi verilmelidir. Ayrıca ürünlerin bilgilerinin doğru bir şekilde paylaşılması da müşterilerinizin işletmenize güven duymasını sağlayacaktır.

Profesyonel Ürün Fotoğrafları

Ürün bilgileri gibi ürün fotoğrafları da müşteriler için önemlidir. Çünkü alacakları ürünün neye benzediğini bilmek isterler.

Ürün fotoğraflarının kaliteli olması da o ürünün ön plana çıkmasında yardımcı olacaktır. Hatta ürün fotoğrafları yanında ürün tanıtım videolarının da olması o ürünün daha fazla ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Yorum ve Değerlendirmeler

Kendimizden de yola çıkarak düşündüğümüzde internet aracılığı ile bir alışveriş yaparken alacağımız ürün hakkında daha önce o ürünü alan kullanıcıların ne yorum yaptığına bakarız. Çünkü bu şekilde o ürün hakkında objektif bir yorum bulma şansım olur.

Bu sebepten dolayı satacağınız ürünlerde yorum ve değerlendirme olması ve bu yorumların büyük çoğunluğunun olumlu olması müşterileriniz için önemlidir.

Güven Verecek E-ticaret Sitesi Özellikleri

İnternet zerinden alışveriş yapmanın risklerinden biri de dolandırıcılıktır. Bu sebeple kullanıcılar sitenize girdiğinde işletmenize güvenmek isterler. Aksi takdirde hiçbir alışveriş yapmadan sitenizden çıkacaklardır.

Sitenizin güvenli olması için şu özellikleri barındırması gerekir:

SSL Sertifikası

Sitenize SSL sertifikası alarak müşterilerinize güvenli bir sitede bulunduklarını kanıtlayabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz bilgilerinin çalınmayacağından emin oldukları için gönül rahatlığı ile alışveriş yapacaklardır.

 

3D Secure İle Ödeme Sistemi

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin alışveriş sonunda onay kodu göndererek alışverişi tamamlamalarını sağlayan ödeme yöntemi 3D Secure ile ödeme sistemidir.

Bu yöntem sayesinde müşterilerinize güven vererek onların markanıza olan ilgisini arttırabilirsiniz.

Kapıda Ödeme Yöntemi

İlk defa alışveriş yapacağımız bir sitede kapıda ödeme yönteminin olması her müşteri için önemlidir. Çünkü kapıda ödeme yöntemi bir dolandırıcılık durumunun olmasını engeller.

Bu yöntem ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hem kredi kartı bilgilerinin çalınmasından endişe etmeyecektir hem de banka kartına sahip olmayan tüketiciler de web sitenizden alışveriş yapabilecektir.
Bu nedenle e-ticaret sitenizde kapıda ödeme yönteminin olduğunu sitenize ziyaret eden kullanıcılara göstermeniz gerekir.

E-ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Sözleşmeler

Tüketicilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak argümanlardan biri de sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler ayrıca bir sorun yaşandığında müşterinizin nasıl davranması gerektiğini de belirtecektir.

Bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken sözleşmeler şu şekildedir:

•Mesafeli Satış Sözleşmesi
•Kişisel Veriler Politikası
•İptal ve İade Koşulları
•Gizlilik ve Güvenlik Sözleşmeleri

Sizde tasarladığınız e-ticaret sitenizde bu sözleşmeleri barındırarak müşterilerinizin kendini daha güvende hissedecektir.

Görüldüğü üzere bir e-ticaret sitesi kurulurken kullanıcı deneyimine önem verilmelidir. Müşterileriniz alışveriş esnasında hem güven hem de kolaylık aramaktadır. E-ticaret sitenizde bu iki unsuru barındırabildiğinizde müşteri deneyiminiz de olumlu olarak etkilenecektir.

Bu unsurları içerisinde barındıran bir e-ticaret sitesine sahip olmak için WeaSocial’in deneyimli ekibinden yararlanabilir ve e-ticaret faaliyetine 1-0 önde başlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir