Categories
Web Tasarım

Bir web sitesi tasarlarken birçok husus göz önünde bulundurulur. Bunlardan biri de işlevselliktir. Web siteniz ne kadar işlevsel olursa kullanıcılar da web sitenizi o kadar etkin bir şekilde kullanır.

Bunun için bir web sitesi tasarlarken web sitenin kullanıcı odaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

Kullanıcı deneyimi veya kullanıcı deneyimi tasarımı bir web sitenin kullanıcının aradığı bilgiyi en kolay yöntem ile bulmasını sağlamaya yarayan bir tasarımdır.

Bir sitenin kullanıcı deneyimi tasarımı ile tasarlanması için işlevselliği yüksek, kullanışlı bir web sitesi tasarlanması gerekir.

Bütün bu tasarım teknikleri sayesinde web siteniz kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca web sitenizin güvenliğinin de sağlanmış olması gerekir.

Peki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için ne gibi çalışmalar yapılabilir? Gelin bunlardan bahsedelim:

Kullanıcıların Alışkanlıklarına ve Hareketlerine Odaklanın.

Bir web sitesi oluştururken dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biri kullanıcı hareketleridir. Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra belirlediğiniz hedef kitlenizin web sitelerinde dolaşırken ne gibi alışkanlıkları uyguladıklarını inceleyin.

Ayrıca hedef kitlenizin aradıkları bilgi, ürün veya hizmete ulaşmak için ne gibi davranışlarda bulunduklarını bilmek de önemlidir. Bu davranışları baz alarak oluşturacağınız stratejiler sayesinde web sitenize daha fazla kullanıcı çekebilirsiniz.

Web Sitenizi Dikkat Dağıtıcı İçeriklerle Doldurmayın.

Web tasarımlarda dikkat edilen bir diğer husus ise gereksiz bilgi ve görsel yoğunluğundan uzak durmaktır.

Bir web sitesi sade ve basit olmalıdır. Ancak bu şekilde kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Çünkü web sitenize giriş yapan kullanıcıların bir amacı olacaktır. Ve bu amaca kolay yoldan ulaşmak isteyeceklerdir.

Bunun için web sitenizi sade ve basit tutmak kullanıcının aradığı bilgi, ürün veya hizmete kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Tasarımınız Geniş Bir Kitleye Hitap Etmeli.

Web sitenizde kullanmış olduğunuz tasarımın her kesime hitap etmesi de gereklidir. Çünkü sitenize her kitleden kullanıcı girebilir.

Bu sebeple her yaş grubunun anlayabileceği şekilde bir web sitesi oluşturmanız önemlidir. Bunun için dikkat çekici kelimeler ve görseller kullanabilirsiniz. Sade ve anlaşılır bir dil kullanmanız da web sitenizi daha fazla kullanıcı dostu olmasını sağlayacaktır.

Mobil Cihaz Uyumluluğuna Önem Verin.

Web sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini “Web Tasarımda Mobil Uyumluluk” adlı blog yazımızda bahsetmiştik.

Mobil uyumluluk önemlidir. Çünkü arama motoru kullanıcıları her zaman bulmak istedikleri şeyi bilgisayarlarından aramazlar. Çoğu zaman telefon veya tabletten arama yapmak daha hızlı ve kolaydır.
Bu sebepten dolayı web sitenizin mobil uyumlu olması önemlidir. Bu sayede kullanıcı deneyimi de artmış olacaktır.

Kullanıcı Taraflı Düşünün.

Bir web sitesin oluştururken sadece estetik açısından bakmak o web sitesinin kullanıcı dostu olmasına engel olacaktır. Bu sebepten dolayı bir web sitesi tasarlarken kullanıcı taraflı düşmek gerekecektir.

Kullanıcı deneyimlerinizi olumlu tutmak web sitenizin daha fazla ön plana çıkmasını da sağlayacaktır.
Web sitenizi ziyaret edecek olan kişilerin sitenize ilk girdikleri anda yaşadıkları deneyim web sitenizin sunduğu işlevsellik ile doğru orantılı olacaktır.

Bundan dolayı web sitenizin daha fazla işlevsel olmasını istiyorsanız sitenizi ziyaret edecek kullanıcıları da düşünerek bir site tasarlamanız gerekecektir.

İçeriğinizi Çeşitlendirin.

Web sitelerinde içerikler büyük öneme sahiptir. Çünkü web sitenizde yayınladığınız içerikler sayesinde kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz.

Web sitenize ziyaretçi çektikten sonra ise bu ziyaretçileri web sitenizde tutabilmek için içeriklerinizi .eşitlendirmeniz gerekir.

Bunun için içeriklerinizde ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek olan konulara değinin. Ayrıca web sitenizde video ve görsel kullanmak da ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir.
Bu şekilde web sitenizi kullanıcı dostu bir web sitesine dönüştürebilirsiniz.

Özgün İçerik Kullanın.

Web sitenize içerik üretmek ve yayınlamak önemlidir. Evet ama sadece içerik yayınlamak web siteniz için yeterli değildir.

Ayrıca web sitenizde yayınladığınız içeriklerin özgün olması da gerekir. Ancak bu sayede ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi elde etmiş olursunuz.

İçeriklerinizde kullanacağınız her bir kelime kullanıcı deneyimini iyileştirecektir. Bunun için kopya içerik kullanmadığınızdan emin olmanız gerekir.

İçeriklerinizin kopya olmadığından emin olmak istiyorsanız kopya içerik kontrolü yapan araçlardan yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyaya Katılın.

Web sitenizde kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapabileceğiniz bir diğer adım ise sosyal medya kullanmaktır.

Web sitenizi ziyaret eden kişiler ile iletişimi arttırmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcıların görüşlerini alabilir ve bu görüşleri baz alarak web sitenizi daha da iyileştirebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir