Categories
Web Tasarım

Web tasarımı, web sitelerinin popülerleştiği şu günlerde geçtikçe önem kazanmaktadır. İşletmeler haricinde şahıslar da portföy oluşturmak için kendi adlarına web site açmaktadırlar. Web site dijital dünyada ziyaretçiler ile iletişime geçmeyi sağlayan bir araçtır.

Bundan dolayı web siteler aslında sizin veya markanızın ziyaretçilere sunulan bir kimliğidir. Bu kimliğin de belli kurallar çerçevesinde oluşturulması gerekir ki ziyaretçiler sizden veya markanızdan etkilensinler ve web sitenizi tekrar tekrar ziyaret etsinler.

Peki ziyaretçiler için ilk izlenimi iyi olması için web sitesinin nelere dikkat edilerek tasarlanması gerekir. Bugünkü yazımızda web sitesi tasarlanırken dikkat edilmesi hususları inceleyelim.

Web Sitesi Nedir?

Web siteler, işletmelerin veya kişisel kullanıcıların dijital ortamda yer almasını sağlayan ve birçok kullanım amacına sahip olan araçlardır. Bir web sitesinden para kazanabilir, bilgi edinebilir, fikir geliştirebilir veya oyun oynayabilirsiniz.

Kendiniz veya markanız için oluşturduğunuz bir web sitesinden elde etmek istediğiniz amacın daha verimli olmasını istiyorsanız web site tasarımında belli başlı hususları dikkatle uygulamanız gerekir.

Çünkü ziyaretçilerin web sitenizi sürekli kullanması ile ancak istediğiniz amacı elde edebilirsiniz. Eğer ziyaretçiniz az olursa amacınıza ulaşamazsınız. Bundan dolayı ziyaretçilere olumlu şekilde yansıyacak bir web tasarımı yapmanız gerekir.

Etkili Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir site kurulumu yaparken web tasarımında dikkat edilmesi gereken temel ilkeler şunlardır:

İlk İzlenim

Web sitesi tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk husus ilk izlenimdir. Bir ziyaretçi web sitenize girdiği zaman birkaç saniye içerisinde sitenizin sunduğu konuyu anlamalı ve dikkatini çeken alt başlıklar sayesinde sitede kalmaya devam etmesi gerekir.

Bundan dolayı sitenizin açık ve anlaşılır bir şekilde tasarlanması gerekir. Anasayfada bulunan metinler ve fotoğraflar sitenin amacına uygun olmalıdır.

Sade ve anlaşılır bir tasarıma sahip olan web siteniz sayesinde ziyaretçiler kolayca aradıklarını bulabilecekleri için sitenize tekrar tekrar ziyaret etmeleri olası olacaktır.

Amaç Belirlemek

Web sitenizi tasarlarken her aşamada sitenizin amacını göz önünde bulundurmanız gerekir. Ziyaretçiler sitenizde bulunan tüm yazıları okuyarak istedikleri bilgiyi bulmaya çalışmazlar.

Bu sebeple yerine göre kalın yazı tipi kullanarak ziyaretçilerin ilgisi çekilmelidir ve aradıkları bilgileri bulabilmeleri kolaylaştırılmalıdır.

Web Sitesi Sayfa Düzeni

Sayfa düzeni de yine web sitesi tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Sayfa tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk şey sayfanın üst kısmında yapılacak tasarım ile ziyaretçilerin web sitesinde aradıklarını bulabilmeleri için kolaylık sağlamaktır.

Ayrıca ziyaretçi sayfanın ilk olarak üst kısmana bakacağından dolayı orada markanızın logosunun olması marka bilinirliğiniz için de faydalı olacaktır.

Kaliteli ve Özgün İçerik ve Slogan Kullanımı

Web sitenizde paylaşacağınız kaliteli içerikler sayesinde ziyaretçileriniz sürekli olarak sitenize tıklayarak içeriklerinizden faydalanmak isteyeceklerdir. Doğru yerlerde kullanacağınız metinler ile ziyaretçilerinizin ilgisini daha fazla çekebilirsiniz.

İçeriklerinizin kaliteli olması haricinde ayrıca özgün olması da gerekir. Web sitenizde çalıntı içerikler kullanmak Google ve diğer arama motorları için olumsuz özellik teşkil edecektir ve arama motorlarında alt sıralara düşmenize sebep olacaktır.

Yine web sitesinde iyi belirlenmiş sloganlar sayesinde marka bilinirliğiniz artacaktır. Çünkü genellikle sloganlar ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Görsel Kullanımı

Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görseller ziyaretçileriniz dikkatini çeker. Bu sebeple web site tasarımında kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görseller kullanmak önemlidir.

Yine bu görseller üzerinden yapacağınız SEO çalışmaları ile de web sitenizin sıralamasını iyileştirebilirsiniz.

Sayfa Geçişleri

Web sitenizde sürekli bir sayfa geçişi olması ziyaretçilerinizi rahatsız eder. Çünkü web sitenize giren ziyaretçileriniz aradıkları bilgiyi kolaylıkla bulmak isterler. Sayfa geçişinin fazla olduğu bir web sitesinde bilgi aramak da onları sabırsız hale getireceğinden dolayı en sonunda sitenizden çıkış yapacaklardır ve bir daha da web sitenizi kullanmayacaklardır. Bu durum da markanız için olumsuz bir etki bırakır.

Site Hızı

Site hızı web tasarımında dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husustur. Site açılma hızınız ne kadar düşükse o kadar ziyaretçi kaybedersiniz. Çünkü ziyaretçiler web sitelerinden çabukluk ve kolaylık isterler. Eğer sitenizin hızı çok düşükse o zaman ziyaretçiler sitenizden çıkacak ve bir daha girmeyecektir.

 

 

Mobil Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arama motorlarını mobil cihazlarımızdan da kullanabildiğimiz için tasarladığımız web sitesinin mobil uyumlu olması gerekir. Bu sebeple mobil uyumlu web sitesi tasarlamamız gerekir ki mobil cihazlarını kullanarak sitemizi ziyaret etmek isteyen kullanıcıları kaybetmeyelim.

Mobil uyumlu web sitesi tasarlarken dikkat edilmesi gereken ilk husus web sitesinde kullandığınız yazı tipi ve boyutudur. Web sitenizin mobil cihazlara uyumlu olabilmesi için yazı tipi ve boyutunun orta derecede olması gerekir.

Diğer husus ise içeriklerin site içerisinde nasıl konumlandırılması gerektiğidir. Site içerisindeki içeriklerinizi sağa sola yukarı aşağı şekillerde yönlendirerek ziyaretçilerinizin web sitenizde kolayca gezinmesini sağlayabilirsiniz.

Web sitesi işletmeler ve kişisel markalar için önem arz etmektedir. Çünkü arama motorlarında yapılan aramalar sayesinde elde edeceğiniz ziyaretçilerin ile marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Ayrıca kendinize ait olacak web sitenizde ziyaretçilerinizin neden sizi tercih etmesi gerektiğini de kolay bir şekilde açıklayabilir ve güvenilir bir bağ kurabilirsiniz.

Web sitesinin bütün bu olumlu yanlarından sizde faydalanmak isterseniz deneyimli web tasarımı uzmanlarının bulunduğu WeaSocial’e ulaşarak web sitenizi saydığımız bu özellikler dikkat edilerek tasarlanmasını sağlayarak 1-0 önde başlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir