Categories
E-Ticaret

E-ticaret ile uğraşan herkesin en büyük hedeflerinden biri ürün veya hizmetlerini sunabilecekleri sadık müşteriler elde etmektir. Ancak bu hedefe ulaşmak ne yazık ki rekabetin bu kadar arttığı bir e-ticaret dünyasında zordur.

Bu zorluğu azaltmak için ise pazarlama stratejileri geliştirilmiştir. Pazarlama hunisi de verimli bir pazarlama stratejisi oluşturmanın ilk adımıdır.

Bugünkü yazımızda “Marketing funnel nedir?” sorusunu cevaplayarak işletmeniz için nasıl sadık müşteriler elde edebileceğinizi açıklayacağız.

Pazarlama Hunisi Nedir?

Pazarlama hunisi, işletmelerin potansiyel müşterileri ödeme yapan müşterilere dönüştürme sürecini anlamalarını sağlayan bir pazarlama modelidir.

Potansiyel bir müşterinin ürün veya hizmet ile ilk karşılaştığı andan satın almaya karar verdiği ana kadar yaptığı yolculuğu görselleştirir.

Pazarlama hunisi, işletmeler potansiyel müşterilerin satın alma anına kadar kat ettikleri bu yolda her aşamada müşterilerin ihtiyaç ve endişelerini ele alan bir stratejidir. Bundan dolayı kavram huni olarak adlandırılır.

Pazarlama Hunisi Aşamaları

Pazarlama hunisi potansiyel müşterilerin satın alma yolculuğunu açıklar. Bunu açıklarken de potansiyel müşterilerin ürün veya hizmeti gördükleri an olan geniş aşamadan, sadık müşteri olmalarına uzanan dar aşamaya kadar 4 farklı başlığı ele alır.

Farkındalık

Pazarlama hunisinde ilk aşama farkındalıktır. Bu aşamada potansiyel müşteriler sizin sattığınız ürün veya hizmetten haberdar olurlar.

Potansiyel müşterilerin ürün veya hizmetlerden haberdar olması için de sosyal medya, reklamcılık ve içerik pazarlaması gibi çeşitli pazarlama stratejileri kullanılır.

Farkındalık aşamasında işletme belirli stratejilerin yardımı ile potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmek isterler.

İşletmeler dikkatleri kendi ürün veya hizmetlerine çekmek için farklı birçok deneyebilirler. Bunlara kısaca şu şekilde örnek verilebilir:

•Ürün veya hizmetler hakkında sosyal medya gönderileri
•Popüler web sitelerinde reklam yayınlamak
•Potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilecek blog gönderileri yayınlamak

İlgi

Potansiyel müşterilerin farkındalığını sağladıktan sonra sıra ikinci aşamaya gelir: İlgi.
İkinci aşamada potansiyel müşteriler ürün veya hizmetleri değerlendirir ve daha fazla bilgiye ulaşmak isterler.

Bundan dolayı işletmeler bu aşamada potansiyel müşterilerine ürün veya hizmetleri hakkında özellikler, sağlayacakları faydalar gibi ayrıntılı bilgiler sunmalıdır.

Ayrıca ilgi aşamasında işletmeler potansiyel müşterilerin ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri için de ücretsiz deneme, demo veya web seminerleri gibi teşviklerden yararlanarak müşterilerin bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olabilirler.

Değerlendirme

Değerlendirme aşamasına geçildiğinde artık potansiyel müşteriler ürün veya hizmeti satın alma konusunda karar vermeleri gerekir.

Bu aşamada işletmeler potansiyel müşterileri satın almaya teşvik etmek için özel indirim veya promosyonlar sunabilir.

Yine satın almayı kolaylaştırmak için taksit seçenekleri veya para iade garantisi gibi cazip ödeme yöntemlerinden de yararlanılabilir.

Bağlılık

Son aşamada ise satın alma işleminden de başarılı bir şekilde geçmiş olan potansiyel müşterimiz markamızın sadık bir müşterisi haline gelir.

Potansiyel müşterimizi sadık bir müşteriye dönüştürmek için bu aşamada işletmelerin yapabileceği pek çok şey vardır.

İşletmeler müşteri memnuniyetini sürdürebilmek ve müşterilerine tekrardan satın alımı yaptırabilmek amacıyla özel avantajlar veya ödüller sunabilir.

Yine neredeyse her e-ticaret platformunun istediği şekilde ürün hakkında geri bildirim veya inceleme isteyebilir.

Pazarlama Hunisi Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret alanında pazarlama hunisi oluşturmak sadık müşteriler oluşturmak için çok önemlidir. Bunun için de pazarlama hunisinin nasıl oluşturulabileceğinizi bilmeniz gerekir.

1.Öncelikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Hedef kitlenizi belirleyerek potansiyel müşterilerinizi de belirlemiş olursunuz.

Bu sayede potansiyel müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu etkili bir şekilde ele alan bir pazarlama hunisi oluşturabilirsiniz.

Hedef kitlenizin demografisi, ilgi alanları ve sorunlu noktaları hakkında bilgi sahibi olabilmek için anketler yapabilir veya pazar araştırması gibi araçları kullanabilirsiniz.

2.Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek içerikler oluşturun. Oluşturacağınız içerikler sayesinde potansiyel müşterilerinizi ürün veya hizmetlerinize çekebilir ve pazarlama hunisi boyunca onlarla etkileşim halinde olabilirsiniz.

Hedef kitlenizin en çok aktif olduğu sosyal medya platformlarını da belirleyerek bu mecralarda içeriklerinizi yayınlayabilirsiniz.

3.Satış gerçekleştirin. Bu aşamaya kadar hedef kitleniz yani potansiyel müşterilerin hakkında birçok bilgi edindiniz.

Bu bilgiler doğrultusunda hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyerek bu ihtiyaçların giderilmesi için satışlar yapmanız gerekir.

Tüm bu aşamaları doğru bir şekilde yönettiğiniz takdirde potansiyel müşterileriniz işletmenizden ürün veya hizmet satın almaya karar vereceklerdir.

4.Müşterilerin ürün veya hizmetlerine olan ilgisini koruyun. Pazarlama hunisinin amacı tek bir satış yapmak değildir.

Markanıza sadık müşteriler elde etmektir. Bundan dolayı satın alımı da yapıp işletmeniz ile işi biten müşterilerinizin ilgisini koruyarak başkaca satışlar daha yapmalarını sağlamanız gerekir.

Sonuç olarak pazarlama hunisi markanız için sadık müşteriler elde etmenizi sağlayabilecek aşamalardan oluşan bir stratejidir. Bu aşamaları en doğru şekilde geçtiğinizde elde etmek istediğiniz sadık müşteri topluluğuna ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir