Categories
İçerik Pazarlama

Dijital dünyada kendimizi veya markamızı tanıtmak istiyorsak içerikler üretmemiz gerekir. Oluşturduğumuz içeriklerin ise bir değeri olması gerekir. Çünkü oluşturduğumuz bu içerikler sayesinde hedef kitlemiz ile bağ kurmaya ve kurduğumuz bu bağ sayesinde de bilinirlik kazanmaya çalışırız.

Belirlediğimiz kitleyi hedef alarak oluşturduğumuz içerikler sayesinde bilinirlik elde edebiliriz. İşte pazarlama stratejilerinden biri olan içerik pazarlaması markamızın veya kendimizin tanıtımı için oluşturulan içeriklerin belirli bir kitle hedeflenerek üretilmesidir.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması dijital pazarlama alanının en kullanışlı araçlarındandır. İçerik pazarlaması sayesinde dijital kanallarınızda yayımladığınız yüksek kaliteli içeriklerinizle hedef kitlenizin dikkatini çekerek onları kendiniz veya markanız hakkında bilgilendirmek amacıyla yapılan pazarlama çeşididir.

İçerik pazarlaması reklam amacı gütmez veya reklam amaçlı üretilen içeriklerle yürütülen bir pazarlama süreci değildir. Yani içerik pazarlamasında ne sattığınızla ilgilenilmez, neyi temsil ettiğiniz önemlidir.

Eğer içerik pazarlama süreci doğru bir şekilde sürdürülürse içerik pazarlaması hedef kitle ile bir bağ kurmak için en önemli yöntemlerdendir. Bu sayede hedef kitlenizin güvenini kazanmış olursunuz.
İçerik pazarlamasının bu kadar etkili olmasının arkasında hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek hikayeler anlatılmasında yatar. İçerikleriniz ne reklam ne de satış amacı gütmez. Bu durumda hedef kitlenizin size veya markanıza karşı daha fazla bağlanmasına sebep olur.

 

Neden İçerik Pazarlaması Yapılmalıdır?

İçerik pazarlaması sayesinde oluşturmuş olduğunuz markanıza duyulan güven artar. Çünkü sadece satış yapmaya çalışmıyor ayrıca hedef kitlenize bilgiler veriyorsunuzdur. Yani hedef kitlenizi önemsiyorsunuzdur satış miktarını değil.
Bu durum hedef kitlenizin değer gördüklerini hissetmelerini sağlar. Doğru yapılan içerik pazarlaması ile markanız birçok fayda görecektir.

Öncelikle markanızın bilinirliği artar. Bu sayede aslında amacınız satış olmamasına rağmen satış miktarınız da artar.

Doğru ve değer içeren içerikler üreterek doğru hedef kitlesine ulaşım sağlarsınız. Bu durumda müşteriniz olmasını istediğiniz kitleyi daha kolay oluşturmanızı sağlar.
Müşterilerinizin marka sadakati oluşur. Çünkü hedef kitleniz oluşturduğunuz içerikler sayesinde kendini değerli hisseder ve markanızla bir bağ kurar.
İçerik pazarlamasının bütün bu olumlu yönlerinin sonunda ise hedef kitleniz müşteriniz hale gelir. Bu şekilde aslında satış amacı gütmeden oluşturduğunuz içerikleriniz sayesinde günün sonunda satış yapmış olursunuz.

İçerik Pazarlaması Stratejisi Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması aşamaları dikkatli bir şekilde işlenmelidir. Bu sayede doğru bir içerik pazarlama süreci yönetmiş olursunuz.

İçerik pazarlaması stratejisi yapmanız için şu aşamaları yapmalısınız:

• Hedefinizi belirleyin.
Öncelikle içerik pazarlaması sonunda elde etmek istediğiniz

hedefinizi belirlemeniz gerekir. Çünkü içeriklerinizi bu hedef doğrultusunda oluşturmalısınız. Örneğin markanızın bilinirliğini arttırmak, gelir elde etmek veya marka sadakati oluşturmak hedefleriniz olabilir.

• Hedef kitlenizi belirleyin.
İçerik üretmeden önce belirlemeniz gereken diğer önemli husus ise hedef kitlesidir. Öncelikle içeriklerinizin kimlere gösterilmesini istediğinizi belirlemelisiniz. Sonrasında da hedef kitlenizin ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Bu ihtiyaçları baz alarak oluşturacağınız içerikler sayesinde hedef kitlenizin markanıza veya size olan bağları artacaktır.

• Temel performans göstergelerinizi belirleyin.
Temel performans göstergeleri sayesinde markanızın gerçek performansını ölçebilirsiniz. Bu performans analizi sayesinde nasıl ve ne şekilde içerik üreteceğinizi de daha kolay belirleyebilirsiniz.
• İçeriğin türüne karar verin.

Bütün bu aşamaları doğru şekilde yaptıktan sonra gelinen aşamada ne tür bir içerik üretmek istediğinizi belirlemelisiniz. Bu sayede dikkatiniz dağılmadan veya kafanız diğer içerik türleri ile karışmadan daha kolay şekilde içerik üretebilirsiniz.

• Basit olun.
İçerik üretirken dikkat etmeniz gereken bir husus da içeriğinizin basit olmasıdır. İçeriğinizin karışık, anlaşılması zor olması hedef kitlenizin markanıza karşı önyargı oluşturmasına sebep olur. Bunun aksine basit, samimi ve net cümleler kurarak hedef kitlenizin içeriklerinize daha fazla ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

• Özgün içerikler üretin.
İçerik üretirken dikkat etmeniz gereken ikinci husus ise içeriklerinizin özgün olmasıdır. Rakipleriniz ile aynı içerikleri ürettiğiniz takdirde hedef kitlenizin sizinle bağ oluşturmasına engel olursunuz.
• Analiz ve raporlamadan yararlanın.

İçeriğinizi dikkatli bir şekilde hazırladıktan sonra yayınlama aşamasına geçilir. İçeriğinizi yayınladıktan sonra da işiniz bitmez. Yayınlama aşamasından sonra içeriğinize ait analizleri yapmanız ve raporları incelemeniz gerekir. Bu sayede bir sonraki içeriğinizi nasıl hazırlamanız gerektiğini keşfetmiş olursunuz.

İçerik Pazarlaması Türleri

İçerik pazarlamasının birçok türü bulunur. Sizin hedefinizin ne olduğuna bağlı olarak bu içerik pazarlama türlerinden birini markanıza uygulayabilirsiniz:

1. Sosyal Medya: içerik pazarlaması yapabileceğiniz birçok sosyal medya platformu bulunur. Bunlardan her birine içerik üreterek paylaşabilirsiniz.

2. İnfografik: İnfografikler, basit ve kısa ifadeler ile görsellerin karışımından oluşur. İçeriğinizi etkili bir şekilde iletmenizi sağlan infografikler özellikle araştırma sonuçlarının paylaşımında kullanılır.

3. Blog: Güçlü içerik türlerinden biri de bloglardır. Diğer içerik pazarlaması türleriyle de bağlı olan bloglarınızı sosyal medyada paylaşarak içerik pazarlamanıza katkı sağlar.

4. Podcast: Son zamanların dikkat çeken içeriklerinden olan podcast de içerik pazarlaması türlerinden biridir. Sesli içerikler üreterek hedef kitlenize anlatmak istediklerinizi birebir ve yazmayı sevmiyorsanız da daha kolay anlatabilirsiniz.

5. Video: Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin %69’u video aracılığı ile marka hakkında bilgi almak istediği belirlenmiştir. Bu durumda oluşturduğunuz video içerikleri ile içerik pazarlaması yapmak daha faydalı olabilmektedir.

6. Ücretli Reklam İçeriği: Ücretli reklamlar sayesinde kendinizi görmek istediğiniz her yere reklamınızı konumlandırabilirsiniz. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz.

Görüldüğü üzere içerik pazarlaması markaların bilinirliği ve hedef kitlesiyle bağ kurmasını sağlayan bir pazarlama türüdür. İçerik pazarlaması yaparak kolaylıkla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Eğer markanız için içerik pazarlaması yapılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir