Categories
Web Site Rehberi

Dijital dünyada var olabilmek ve web sitemize daha fazla trafik çekebilmek için sitenizin birtakım özelliklere sahip olması gerekir.

Bu özellikler ve yapılacak olan SEO çalışmaları sayesinde web siteniz daha fazla kullanıcıya ulaşabilir. Bu durum da marka bilinirliği sağlayarak kullanıcılarınız ile aranızda bağ oluşmasını sağlayacaktır.

Bugünkü yazımızda bütün bu olumlu sonuçlara ulaşabilmeniz için sitenizin sahip olması gereken özellikleri anlatacağız.

1.Site Başlığı Kısa Olmalıdır. Sahip olduğunuz web sitenizin adı kısa olmalıdır. Çünkü ne yazık ki kullanıcılarınız uzun bir ismi okumaya zahmet etmeyecektir.

Bundan dolayı web sitenizin ismi kısa ve etkileyici olmalıdır. Bu şekilde kullanıcılar sitenizin ismini aklında tutabilir ve tekrardan sitenize giriş yapabilirler.

2.Kısa ve Konu İle İlgili Anahtar Kelimeler Kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler Google’da ön plana çıkmanız için en önemli kelimelerdir.

Kullanıcıların sıklıkla arama yaparken kullandığı kelimeleri anahtar kelime olarak web sitenizde barındırdığınızda kullanıcılar tekrardan o kelimeleri arattıklarında arama sonuçlarında ön plana çıkmanız daha kolay olacaktır.

Anahtar kelimeler ilgili bilmeniz gereken bir diğer husus ise anahtar kelimelerin kısa olması gerekliliğidir. Çünkü bilinen asıl arama şekli genellikle kısadır.

Bu sebepten dolayı uzun uzun anahtar kelimeler eklemeniz web sitenize olumlu etkide bulunmayacaktır.

3.Kısa Meta Description Metinleri Kullanılmalıdır. Meta açıklamaların uzunluğu 50 ila 160 karakterdir. Bundan daha uzun olan bir meta açıklamanın siteniz için hiçbir yararı yoktur.

Bunun için meta açıklamalarda yazınızda ne anlattığınıza değinerek kısa şekilde sonlandırmanız gerekir.

4.Daha Küçük Boyutlarda Görsel Kullanılmalıdır. Web sitemizde görsel kullanmak önemlidir.

Hem kullanıcılara tasarım anlamında güzel bir web sitesi sunmak için hem de kullanılan her görselin kullanıcıların hafızalarında yer edineceğinden dolayı arama motorlarında ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Görsel kullanmak önemlidir ama kullanacağınız görsellerin boyutu da önemlidir. Büyük boyutlu görseller kullanmanız site hızını olumsuz etkileyecektir.

Bundan dolayı kullanacağınız görsellerin küçük boyutlu olduğundan emin olun.

5.Sitede Güzel Bir Favicon Kullanılmalıdır. Favicon sayesinde web siteniz ziyaretçilerin akıllarında kalacaktır.

Bu özellik ayrıca web sitenizin SEO çalışmalarına da faydalı olacaktır.

6.Web Sitenizde Stil Dosyaları Kullanılmalıdır. Web sitenizin tasarımına yardımcı olacak olan stil dosyaları web sitenizin daha iyi görünmesini sağlar.

Ayrıca sitenizde birden fazla stil dosyası birleştirildiğinde bu durum sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Sitenizin hızının iyi olması da Google arama sonuçlarında ön sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

7.JavaScript Dosyaları Kullanılmalıdır. Bu, kod içeren bir metin dosyasıdır. Web sitenizdeki sayfalara JavaScript talimatlarının çalıştırılması için kullanılır.

Web sitenizde bu dosyanın kullanılması sayesinde siteniz hem daha hızlı olur hem de güvenilir. Güvenlik kullanıcılarınız için önemlidir.

Bundan dolayı web sitenizi güvenli hale getirmelisiniz.

8.Siteman Kullanılmalıdır. Siteman sitenizin haritasıdır. Sitenizin nasıl bir yol izlediğini bizlere gösterir.

Bu şekilde sitenizde bir sorun olduğunda nerede olduğunu bilebilecek veya kullanıcıların sitenizde nasıl hareket ettiğini bilebileceksiniz.

Ayrıca siteman size web sitenizdeki içeriklerin güncel olup olmadığını ve arama motorunda ne sıklıkla kullanıldığını da gösterecektir.

Bu şekilde siteniz hakkında daha çok şeyler öğrenerek iyileştirmeniz gereken yerleri bulabilirsiniz.

9.Domain Yaşı Kullanılmalıdır. Sitenizin yaşı ve içeriklerin zenginliği SEO için, SEO da Google arama sonuçlarında ön plana çıkmak için önemlidir.

Eğer siteniz yaşlı ve yoğun bir içeriğe sahipse Google sitenizi ve içeriklerinizi kullanıcılara daha fazla gösterecektir.

Çünkü Google sitenizin yaşını ve yoğun içeriğe sahip olmasını deneyim olarak algılamaktadır.

10.Pagerank Kullanılmalıdır. Bu bir puanlama sistemidir. Sahip olduğunuz web sitenizin ne kadar güvenli olduğunu bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz.

İyi bir puana sahipseniz web siteniz kolay bir şekilde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilir.

Ayrıca bu puanlama sistemi ile içeriklerinizin ne kadar özgün olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Bütün bu özelliklere sahip olan bir web sitesinde verimli SEO çalışmaları yapıldığı takdirde web sitenizin arama sonuçlarda ön sıralara çıkması daha kolay olacaktır.

Ama bütün bu özelliklerden önce web sitenizin kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması gerekir.

Bunun için WeaSocial’in deneyimli web tasarım uzmanları ile görüşerek web sitenizi en iyi şekilde oluşturabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir